Szkolenie SCP
Szkolenie certyfikujące SCP dotyczące przygotowania i prowadzenie zajęć dydaktycznych w trybie zdalnym z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość
Centrum Zdalnej Edukacji organizuje szkolenia certyfikujące przeznaczone dla doktorantów oraz nauczycieli akademickich będących pracownikami Politechniki Śląskiej, w pierwszej kolejności dla planujących opracowanie oraz zgłoszenie zajęć dydaktycznych do realizacji w trybie zdalnym z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Po ukończeniu szkolenia uczestnicy otrzymają Certyfikat, który jest potwierdzeniem uzyskania podstawowych umiejętności niezbędnych do przygotowania i prowadzenia zajęć dydaktycznych w trybie zdalnym z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
PODSTAWOWE INFORMACJE NA TEMAT SZKOLEŃ CERTYFIKUJĄCYCH SCP
- Tematyka szkolenia: Przygotowanie i prowadzenie zajęć dydaktycznych w trybie zdalnym z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
- Typ szkolenia: Szkolenie certyfikujące na poziomie podstawowym.
- Cel szkolenia: Celem szkolenia jest zdobycie podstawowej wiedzy oraz umiejętności w zakresie przygotowania i prowadzenia zajęć dydaktycznych realizowanych w trybie zdalnym z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
- Przeznaczenie szkolenia: Szkolenie przeznaczone dla doktorantów oraz nauczycieli akademickich będących pracownikami Politechniki Śląskiej, w pierwszej kolejności dla planujących opracowanie oraz zgłoszenie zajęć dydaktycznych do realizacji w trybie zdalnym z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
- Koszt szkolenia: Szkolenie jest bezpłatne dla doktorantów oraz nauczycieli akademickich, będących pracownikami Politechniki Śląskiej.
- Sposób przeprowadzenia szkolenia: Szkolenie składa się z części teoretycznej oraz praktycznej.
- Zajęcia teoretyczne (8h) mają formę wykładów przeprowadzonych w sali wykładowej. W trakcie części teoretycznej szkolenia uczestnicy poznają ramy prawne prowadzenia zajęć w trybie zdalnym oraz zasady funkcjonowania i wykorzystania Platformy Zdalnej Edukacji, do przygotowania i prowadzenia zajęć tego typu.
- Zajęcia praktyczne (8h) przeprowadzone są w salach laboratoryjnych wyposażonych w stanowiska komputerowe. W trakcie części praktycznej szkolenia uczestnicy poznają przykłady kursów zdalnych oraz tworzą własny kurs dydaktyczny na Platformie spełniający wymagania konieczne przy realizacji zajęć w trybie zdalnym.
- Liczba godzin szkolenia: 16h (w tym 8h szkolenia teoretycznego oraz 8h szkolenia praktycznego)
- Certyfikat: Po zakończeniu szkolenia uczestnicy otrzymują Certyfikat ukończenia szkolenia, który jest potwierdzeniem uzyskania podstawowych umiejętności niezbędnych do przygotowania i prowadzenia zajęć dydaktycznych w trybie zdalnym z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
- Miejsce przeprowadzenia szkolenia: Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki, Politechniki Śląskiej, Gliwice, ul. Akademicka 16.
- Terminy szkoleń oraz liczba uczestników:
- termin 1 od 2019.xx.xx do 2019.xx.xx, liczba uczestników 28,
- Zapisy na szkolenie:
- Rejestracja uczestników szkolenia przeprowadzana jest elektronicznie, aż do wyczerpania wolnych miejsc, za pomocą formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie internetowej Centrum Zdalnej Edukacji pod adresem: http://cze.polsl.pl .
PROGRAM SZKOLENIA
Program zajęć teoretycznych przewiduje nabycie wiedzy pozwalającej na przygotowanie zajęć dydaktycznych, spełniających określone kryteria,
pozwalające na ich realizację w trybie zdalnym z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Tematyka zajęć teoretycznych:
- Funkcjonowanie zdalnej edukacji w Politechnice Śląskiej,
- Przepisy i regulaminy obowiązujące w Politechnice Śląskiej,
- Przygotowanie zajęć dydaktycznych przeznaczonych do realizacji w trybie zdalnym,
- Wykorzystanie oprogramowania do przygotowania i prowadzenia zajęć w trybie zdalnym.
Program zajęć praktycznych przewiduje nabycie umiejętności pozwalających na zaprojektowanie i stworzenie kursu dydaktycznego spełniającego określone kryteria, pozwalające na jego realizację w trybie zdalnym z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Podczas szkolenia uczestnicy będą tworzyć własny kurs dydaktyczny do obsługi zajęć dydaktycznych przeznaczonych do realizacji w trybie zdalnym, z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Prace nad kursem można prowadzić także poza zajęciami szkoleniowymi. Platforma RJP10 jest do dyspozycji uczestników szkolenia 24h/7d.
Tematyka zajęć praktycznych:
- Wybór przedmiotu z programu kształcenia,
- Przeanalizowanie karty przedmiotu,
- Określenie oczekiwanych efektów kształcenia oraz sposobu ich realizacji w trybie zdalnym,
- Utworzenie kursu na Platformie oraz konfiguracja kursu,
- Opracowanie materiałów informacyjnych kursu,
- Podział treści na moduły tematyczne uwzględniając czas realizacji,
- Określenie i opracowanie dla każdego modułu tematycznego elementów składowych,
- Ewaluacja efektów kształcenia uzyskanych podczas realizacji poszczególnych elementów kursu,
- Ewaluacja kursu przeprowadzona przez studentów po zakończeniu kursu,
- Sprawdzenie zgodności z wymogami formalnymi kursu,
- Sprawdzenie działania wszystkich elementów kursu oraz usunięcie ewentualnych usterek,
- Prezentacja kursu, zaliczenie szkolenia i odbiór certyfikatu.
HARMONOGRAM SZKOLENIA